۳۰ هزار روستا مشمول دریافت زکات در کشور هستند/۲۳۱ میلیارد زکات وصول شد

حجت الاسلام و المسلمین دهقان خبر داد: به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت الاسلام و المسلمین مهدی دهقان مدیر کل امور اجرایی زکات کشور  در نشست خبری که امروز(چهارشنبه) در سالن همایش غدیر کمیته امداد برگزار شد،با بیان اینکه برای بحث زکات ۵ کمیته تشکیل شده است، اظهار داشت:کمیته فقر و زکات ، اقتصاد مقاومتی با رویکرد زکات که در ۵ استان تشکیل شده است،زکات صالحین، زکات هنر و رسانه و همچنین کمیته در ارتباط با جایگاه زکات در حوزه و دانشگاه سال گذشتهاز جمله این کمیته ها هستند.
وی افزود: از دیگر اقدمات شورای مرکزی زکات کشور این است که دانش نامه‌ای  را در اختیار مبلغین قرار دهیم، همچنین محصول این کمیته ها را در قالب یک دانشنامه ارائه می‌دهیم.
مدیر کل امور اجرایی زکات کشور با بیان اینکه از سوی دولت هیچ گونه دریافتی نداشته‌ایم ،گفت:با توجه به اینکه ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ برای بخش زکات، بودجه در نظر گرفته شده بود ، اما این امر محقق نشد و با رکود در دریافت زکات مواجه شدیم.
به گفته حجت الاسلام و المسلمین دهقان با  رویکرد جدید  60 درصد هزینه زکات صرف فقرا و ۴۰  درصد در بخش پروژه‌ها مصرف می شود. 
وی بیان کرد: از مجموع ۳۲۰ میلیارد تومان توانستیم ۲۳۱ میلیارد تومان را در بخش زکات وصول کنیم به این معنا که ۷۲ درصد از تعهدات شورای مرکزی زکات کشور بدون هیچ تکیه‌ای به دولت و تنها با پرداخت زکات خود مردم محقق شد.
**۳۰ هزار روستا مشمول دریافت زکات در کشور هستند
 مدیر کل امور اجرایی زکات کشور افزود: ۱۳۱ میلیارد تومان صرف هزینه زکات واجب، ۳۰ میلیارد تومان صرف هزینه فطریه و ۷۰ میلیارد تومان صرف هزینه زکات مستحب شد، همچنین ۱۲۱ میلیارد تومان برای مصرف پروژه‌های عامل منفعه و ۱۱۰ میلیارد تومان صرف امور نیازمندان شد که نسبت سال ۹۳ رشد صد در صدی را داشته ایم.
 حجت الاسلام و المسلمین دهقان ادامه داد: همچنین  3578 مورد جهیزیه با هزینه بالغ بر ۸٫۵  میلیارد تومان ، ۱۷ هزار و ۱۴۲ نفر در بخش تحصیل، ۱۲۲۷ واحد منزل ، آزادی ۳۶ نفر از زندانیان با هزینه بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان و ۲۰ هزار مورد در ارتباط با هزینه‌های دیگر که حدود ۸۰ میلیارد تومان هزینه داشته از بخش زکات در کشور مصرف شده است.
 مدیر کل امور اجرایی زکات در خصوص پروژه ها تصریح کرد: در همین راستا در دو بخش احداث، تعمیر و باز سازی پروژه اقداماتی  انجام شده است که  باید بگویم از ۵۵ هزار روستایی که در کشور وجود دارد ۳۰ هزار روستا مشمول دریافت زکات هستند، ۵ هزار روستا نیز غیر مشمول می‌باشند، همچنین در مورد مبلغین نیز ۵ هزار ۵۶۷ مبلغ مقطعی و ۳۲ هزار ۷۰۰ عامل افتخاری از  کشور را دارا هستیم.
وی یادآور شد:  استانهای گلستان، آذربایجان غربی، کردستان، خوزستان، مازندران و خراسان رضوی جزء ۶ استانی هستند که بیشترین سهم زکات را به خود اختصاص داده‌اند .
حجت الاسلام و المسلمین دهقان تاکید کرد:در هر روستا پس از دریافت زکات، این هزینه‌ها در بخش مساجد، حسینیه‌ها و صندوق‌های که در معابر برای فقرا هزینه می شوند.
انتهای پیام/

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *