کارنامه محصولات کودک و نوجوان روی میز موزه هنرهای معاصر

به گزارش خبرنگار حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛  نشست خبری نمایشگاه «کارنامه» در موزه هنرهای معاصر با حضور علی بختیاری، پیمان پورحسین، یاشار صمیمی‌، نمایشگاه‌گردان این مجموعه و احسان آقایی مشاور هنری موزه هنرهای معاصر برگزار شد.
در ابتدای این نشست آقایی با اشاره به تغییر روند فعالیت موزه‌ها گفت: موزه‌ها طی چند دهه اخیر رویکرد فعالیتی خود را تغییر دادند و در این تغییر فعالیت‌های آرشیوی مورد توجه قرار گرفته‌اند. مثل نمایشگاه‌ غذا که در میلان ایتالیا برگزار شد و نمایشگاه‌گردان آن حدود ۷۰۰ هزار دلار برای برگزاری آن هزینه دریافت کرده بود.
وی افزود: دیگر نمایشگاه‌ها آن نگاه سابقی که تنها به آوردن چند تابلو و به نمایش گذاشتن آن‌ها ختم می‌شد را ندارند بلکه برای برگزاری یک نمایشگاه یک رویکرد و هدف مشخص لازم است. در نمایشگاه کارنامه نیز نمونه بسیار خوبی از کارهای پژوهشی و آرشیوی به نمایش گذاشته می‌شود که در آن فرهنگ بصری کودکان کشورمان به صورت خاص طی ۳۰ سال گذشته بررسی می‌شود.
آقایی اظهار کرد: آموزش و تربیت کودکان در کشور ما برای خانواده‌ها به صورت جزئی و برای مسئولین کشوری به طور کلی اهمیت دارد و با بررسی رویکرد کلی که در این زمینه لحاظ شده است، می‌بینیم که این نگاه و فعالیت‌ها گاهی اشتباهات فاحشی هم داشته‌اند، چرا که در برخی از مقاطع زمانی به جای تقویت و ترویج فرهنگ بومی تفکرات غربی رواج پیدا کرده است و نتوانسته‌اند الگوی مناسبی برای تربیت آن‌ها ارائه دهند.
وی در ادامه اظهار کرد: مخاطب این نمایشگاه تنها کودکان نیستند، بلکه در این آرشیوها مثل هر مجموعه دیگری نگاهی به آینده وجود دارد و این نمایشگاه‌ها هم بستر خوبی برای آینده است.
مشاور هنری موزه هنرهای معاصر با اشاره به حساسیت این نمایشگاه عنوان کرد: نکته‌ای در خصوص این مجموعه وجود دارد که آن حساسیت برانگیزی موضوع و بازه زمانی آثار موجود در مجموعه است. ما به لحاظ بافت‌های تاریخی در مسائل فرهنگیمان عادت کردیم که به صورت سیاه و سفید به برخی از رویدادها نگاه کنیم. لازم است بگوییم در این نمایشگاه از هرگونه جانبداری پرهیز شده و تنها آنچه که واقعی است نشان داده شده چرا که در شأن موزه اینگونه جانبداری‌ها نیست.
علی بختیاری نمایشگاه‌گردان مجموعه در ادامه این نشست بیان کرد: این نمایشگاه دو رویکرد را پیگیری می‌کند یکی اهمیت هنر آرشیوی و دیگری بررسی تئوریک روند آموزش و تربیت کودکان در زمان‌های گوناگون است.

در حال تکمیل/ 

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *