پشت درهای بسته مجلس خبرگان چه گذشت؟/ نظرها درباره ریاست آیت‌الله جنتی چه بود؟

گزارش/۲ به گزارش خبرنگار حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مراسم افتتاحیه اولین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری دوره پنجم امروز سه‌شنبه ۴خردادماه از ساعت ۹ صبح در مجلس قدیم شورای اسلامی آغاز شد.
در ابتدای این مراسم از هیأت رئیسه سنی جهت استقرار در جایگاه برای اداره جلسه افتتاحیه که دو نفر از مسن‌ترین و دو نفر از جوان‌ترین اعضای خبرگان عضو آن هستند، دعوت شد.

آیات سید ابوالفضل میرمحمدی و ابراهیم امینی به ترتیب رئیس و نائب رئیس سنی افتتاحیه مجلس خبرگان رهبری شدند، همچنین سیدصدر السادات حسینی و پروانی نیز به عنوان منشی، اداره افتتاحیه مجلس خبرگان  رهبری دوره پنجم را بر عهده داشتند.
در ابتدای مراسم افتتاحیه، پیام مقام معظم رهبری آیت‌الله العظمی خامنه‌ای را به مناسبت پنجمین دوره خبرگان قرائت شد، همچنین گزارش انتخابات پنجمین دوره خبرگان رهبری از سوی آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان ارائه شد.
در بخش غیرعلنی انتخاب هیأت رئیسه دائم و کمیسیون‌ها برای مدت دو سال انتخاب شدند، آیات هاشمی شاهرودی، امینی و جنتی کاندیدای ریاست پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شدند در این میان نام آیت الله هاشمی رفسنجانی نبود.
آیت الله جنتی با اکثریت آرا و کسب ۵۱ رأی به طور قاطع به مدت رئیس مجلس خبرگان رهبری شد، آیت الله امینی با با ۲۱ رای و آیت الله هاشمی شاهرودی نیز با کسب ۱۳ رای از دیگر کاندیداها ریاست مجلس خبرگان بودند.
آرا نشان دهنده اقبال اکثریت اعضای مجلس خبرگان رهبری به آیت الله جنتی است چرا که وی با اختلاف خیلی زیاد رئیس مجلس خبرگان رهبری شد اما هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری به جزء ریاست تغییری نکرده است.

**آیت‌الله جنتی بخاطر انقلابی بودنش انتخاب شد
آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ درخصوص ترکیب هیئت رئیسه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: اعضای مجلس خبرگان بخاطر سوابق روشن آیت‌الله جنتی در انقلاب و موضع شخصی وی نسبت به حفظ نظام و حمایت از رهبری این جایگاه را به وی واگذار کردند.وی در ادامه افزود: انتخاب آیت‌الله جنتی بعنوان رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در فضایی آرام و سالم و بدون رقابتی که در گروهی از مجموعه متداول است، شکل گرفت.آیت‌الله سلیمانی با اشاره به اینکه اعضای مجلس خبرگان به دنبال هیاهوهای بیرونی نیستند، ادامه داد: براساس تکالیف شرعی، وظایف دینی و براساس برادری و اخوت این تصمیم را گرفتند.عضو مجلس خبرگان رهبری در خصوص کاندید نشدن آیت‌الله هاشمی گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مصلحت خودشان را بهتر می‌دانند و ما از وی نپرسیدیم که چرا خود را برای ریاست مجلس خبرگان کاندید نکردند.وی در پایان خاطر نشان کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گذشته این مسئولیت را داشته است و مسئولیت جدیدی برای وی نبوده است و حتما تشخیص دادند که این سنگر را یک چهره دینی دیگری برعهده بگیرد.
**انتخاب آیت‌الله جنتی برای ریاست نشان دهنده گوش ندادن به حرف‌های دشمن است
سید یوسف طباطبایی‌نژاد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص ترکیب هیئت رئیس مجلس خبرگان اظهار داشت: انتخاب آیت‌الله جنتی برای ریاست مجلس خبرگان رهبری نشان دهنده قدردانی از یک انسان مومن که سال‌های سال زحمت کشیده است، هست.
وی در ادامه افزود: اعضای خبرگان رهبری با انتخاب آیت‌الله جنتی نشان دادند که به حرف‌های دشمنان و دیگران گوش نمی‌دهند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه آیت‌الله جنتی سال‌های زیادی دبیر شورای نگهبان بوده است و سابقه اجرایی دارد گفت: افرادی که در مقابل وی قرار داشتند از سن بالاتری نسبت به وی برخوردار بودند.
آیت‌الله طباطبایی‌نژاد در خصوص کاندید نشدن آیت‌الله هاشمی برای ریاست  مجلس خبرگان رهبری، خاطرنشان کرد: آیت‌الله هاشمی حتما احساس کرده است برای ریاست رای نمی‌آورد.

انتهای پیام/

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *