وضعیت بدهی بیمارستان‌ها به شرکت‌های دارویی نهایی شد/ نبود داروساز در بیمارستان‌ها فاجعه است

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سهم بازار دارویی ایران ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، گفت: در سال ۹۴، ۷۰ درصد از بازار دارویی سهم تولید داخل بوده و برای اولین بار روند کاهشی را در دو سال اخیر در خصوص میزان واردات داشته‌ایم.
وی در خصوص علل کاهش میزان واردات دارویی عنوان کرد: سختگیری‌ها در حوزه واردات دارو و توسعه صنعت در این حوزه از علل کاهش میزان واردات دارویی به کشور بوده که تلاش داریم تا پایان برنامه ششم توسعه تولیدات داخلی را در این حوزه به ۷۵ درصد برسانیم.
دیناروند با بیان اینکه اعداد و ارقام گفته شده سهم ریالی بازار دارویی کشور است، گفت: از لحاظ عددی سهم تولیدات داخلی دارویی ۹۷٫۵ درصد است.
وی با بیان اینکه نبود داروساز در بیمارستان‌ها یک فاجعه است، گفت: با پیگیری‌های متعدد به دنبال رفع این مشکل هستیم.
دیناروند گفت: مشکلات گردش نظام دارویی و بدهی بیمارستان‌ها به شرکت‌های دارویی ناشی از مطالبات سنگین از بیمه‌ها است که بانک رفاه به عنوان عامل سوم برای رفع این مشکل مداخله کرده است.
وی افزود: جلسات متعددی بین وزارت بهداشت و وزارت رفاه صورت گرفته که سازمان تأمین اجتماعی همکاری لازم را داشته و در حال حاضر مشکل بیمه سلامت است.
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه یکی از مشکلات جامعه داروسازان مسئله اشتغال آنان است، گفت: حدود ۱۵۰ هزار نفر در صنعت داروسازی اشتغال دارند که از این تعداد تنها ۲۰ هزار نفر داروساز هستند.
وی با بیان اینکه ۱۰ تا ۱۲ درصد هزینه‌های حوزه سلامت مربوط به بخش دارو است، گفت: این آمار مطلوبی است چرا که این عدد در کشورهای مختلف از ۱۰ تا ۷۰ درصد است.
وی افزود: میزان هزینه ایران در حوزه دارو نشان‌دهنده کنترل هزینه‌های دارویی و جایگاه خوب آن است.
دیناروند در خصوص برنامه سازمان غذا و دارو برای اشتغال داروسازان بیان کرد: با مذاکرات صورت گرفته ۴۰۰ تا ۵۰۰ داروساز در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی جذب می‌شوند که در آینده نزدیک این برنامه به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.
وی با بیان اینکه داروسازان حداقل حقوق را دریافت می‌کنند، گفت: ۱۰ درصد داروسازان در بخش دولتی و ۹۰ درصد در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند که ۵۰ درصد از داروسازان بخش خصوصی به عنوان مسئول فنی یعنی با حداقل حقوق ارائه خدمت می‌کنند.
رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سالانه هزار داروساز فارغ‌التحصیل می‌شوند، عنوان کرد: با محاسبات صورت گرفته تا سال ۱۴۰۴ از نظر اشتغال داروسازان مشکلی نداریم.
وی با تأکید بر نقش موثر داروسازان در طرح تحول سلامت گفت: این جامعه از موفق‌ترین حوزه‌های فعال در طرح تحول سلامت بوده‌اند اما متأسفانه خدمات ارائه شده در این حوزه چندان به چشم نیامده است.
دیناروند گفت: مشکلات گردش نظام دارویی و بدهی بیمارستان‌ها به شرکت‌های دارویی ناشی از مطالبات سنگین از بیمه‌ها است که بانک رفاه به عنوان عامل سوم برای رفع این مشکل مداخله کرده است.
وی افزود: جلسات متعددی بین وزارت بهداشت و وزارت رفاه صورت گرفته که سازمان تأمین اجتماعی همکاری لازم را داشته است و در حال حاضر مشکل بیمه سلامت است.
صادرات دارویی در سال ۹۵ به ۲۵۰ میلیون دلار می رسد

رییس سازمان غذا و دارو از افزایش میزان صادرات دارویی در سال ۹۵ تا ۲۵۰ میلیون دلار خبر داد.

دیناروند با بیان اینکه در برخی بیمارستان ها حتی یک داروساز هم وجود ندارد، گفت: این وضعیت مورد تایید وزارت بهداشت نیست چرا که بعد از اجرای طرح تحول سلامت نقش موثر جامعه داروسازان در بیمارستان ها ثابت شده است .

رییس غذا و دارو در خصوص هزینه های دارویی نسبت به هزینه های حوزه سلامت عنوان کرد: هزینه دارویی کشور حدود ۶ درصد در بخش داروهای وارداتی و داروهای  پرمصرف کاهش یافته که این امر پاسخی برای مخالفان طرح تحول سلامت است.

دیناروند در خصوص چشم انداز سازمان غذا و دارو برای توسعه صادرات گفت: تلاش داریم صادرات دارو را در سال ۹۵ به ۲۵۰ میلیون دلار برسانیم .
وی تاکید کرد: وزارت بهداشت صادر کننده دارو نیست بلکه تسهیل کننده شرایط برای صادر کنندگان است.

وی در خصوص وضعیت دریافتی داروسازان بیان کرد: داروسازان مستقر در بیمارستان ها از محل اعتبارات طرح تحول سلامت دریافتی دارند اما مشکل اساسی دریافتی برای افراد مشغول به فعالیت های نظارتی در بیمارستان ها هستند که کارانه دریافت نمی کنند.

دیناروند افزود: ۵۰ درصد بار هزینه های دارویی بر دوش بیمه سلامت است که هنوز همکاری لازم را با  سازمان غذا ودارو نداشته است.

رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه اغلب داروهایی که با نشان سازمان غذا و دارو در داروخانه ها عرضه می شوند از کیفیت لازم برخوردار هستند، گفت: سیاست سازمان غذا و دارو در بیمارستان های دولتی کنترل هزینه ها است .

وی ادامه داد: در سال ۹۴ گروه بازرسی به تمام بیمارستان های دولتی و خصوصی فرستادیم و مشکلات شناسایی ، تذکر و برخورد انجام شد.

انتهای پیام/

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *