معجزه ۶ دقیقه ای در استانبول

تقویم روزانه فوتبال به گزارش خبرنگار حوزه فوتبال وفوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در تقویم امروز مهمترین اتفاقات فوتبالی که در چنین روزی رخ داده است می پردازیم.*دراماتیک ترین فینال لیگ قهرمانان اروپا۲۵ می ۲۰۰۵ ،لیورپول در یکی از درامتیک ترین فینال ها لیگ قهرمانان اروپا ، با بازگشتی فوق العاده میلان را شکست داد و برای پنجمین بار قهرمان اروپا شد.لیویوپول ، فصلی ناامید کننده را در لیگ برتر پشت سر گذاشته بود و فصل را در جایگاه پنجم به پایان رسانده و همچنین در جام حذفی و جام اتحادیه نیز به موفقیتی دست نیافته بود ، آخرین امید خود برای کسب جام را در لیگ قهرمانان می دید که باید برابر تیم قدرتمند میلان قرار می گرفت.مسابقه فینال در حضور ۷۰ هزار تماشاگر ورزشگاه المپیک آتاتورک شهر استانبول برگزار شد. میلان بازی را طوفانی آغاز کرد و پائولو مالدینی در ثانیه ۵۱ مسابقه ، گل اول را برای میلان به ثمر رساند. این سریعتیرین گا در تاریخ فینال لیگ قهرمانان اروپا بود و همچنین مالدینی ۳۶ ساله تبدیل به مسن ترین گلزن فینال این رقابتها شد. پس از این گل لیورپول برای جبران گل جلو آمد اما قادر به نفوذ از بین مدافعان سرسخت میلان نبود. این حملات لیورپول باعث شد تا میلان توسط هرنان کرسپو ، مهاجم آرژانتینی که به طور قرضی از چلسی به میلان آمده بود ، ۲ گل در دقایق ۳۸ و ۴۲ از روی ضدحمله به ثمر برساند و میلان نیمه اول را با پیروزی قاطع سه بر صفر به رختکن رفت.اما در نیمه دوم لیورپول متحول شده به میدان آمد و در مدت ۶ دقیقه سه گل وارد دروازه میلان کرد. ( جرارد ۵۴ ، اسمیچر ۵۶ ، آلونسو ۶۰ ) . درادامه ابن مسابقه در پایان ۱۲۰ دقیقه گلی را نداشت تا بازی به ضربات پنالتی کشیده شود.در ضربات پنالتی میلان دو ضربه اول خود را از دست داد در حالیکه لیورپول دو ضربه اول خود را گل کرد اما پنالتی سوم را از دست داد . نتیجه پنالتی ها در پایان چهار ضربه پنالتی این دو تیم ، سه بر دو به سود لیورپول شد و سپس آندره شوچنکو کسی که آخرین پنالتی میلان در سال ۲۰۰۳ برابر یووه را گل کرده و باعث قهرمانی میلان شده بود ، پشت آخرین ضربه پنالتی میلان قرار گرفت . او ضربه را به سمت راست دروازه زد اما یرزی دودک توپ را مهار کرد تا لیورپول در یکی از زیباترین و دراماتیک ترین فینالهای لیگ قهرمانان اروپا ، قهرمان شود.
*تولد مهرداد اولادی۲۵ می ۱۹۸۵ ، مهرداد اولادی مهاجم فقید تیمهای پرسپولیس و استقلال  در قائمشهرمتولد شد.اولادی فوتبالش را در پرسپولیس قائمشهر آغاز کرد سپس به لیگ برتر و تیم پرسپولیس تهران آمد. اولادی سپس دو فصل را در الشباب اماران گذراند و دوباره به پرسپولیس بازگشت اما پس از یک فصل بازهم به الشباب برگشت. اولادی سپس برای گذراندن خدمت سربازی به ملوان رفت و پس از آن برای سومین بار به پرسپولیس پیوست. اولادی پس از آن در تیمهای ملوان و نفت بازی کرد و سپس یک فصل ناموفق را در استقلال گذراند.س از استقلال مهرداد دوباره به ملوان بازگشت اما باز هم موفق نبود و پس از آن مدتی از فوتبال دور بود. او در ابتدای این فصل دوباره به فوتبال و تیم ملوان بازگشت اما در ۳۱ فروردین امسال به علت ایست قلبی درگذشت.اولادی ۱۳ بازی ملی هم برای تیم ملی انجام داد و یک گل به ثمر رساند.
*تولد کاپیتان سابق تیم ملی آرژانیتن۲۵ می ۱۹۵۳ ، دنیل پاسارلا از بزرگترین مدافعان تیم ملی آرژانتین متولد شد.پاسارلا دردوران باشگاهی در تیمهای سارمینتو ، ریورپلاته ، فیورنتینا و اینتر میلان بازی کرد اما ممترین موفقیهای او در تیم ملی آرژانیتن به دست آمد . او در هر دو جام جهانی که آرژانیتن قهرمان شده یعنی ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶ در این تیم حضور داشت و کاپیتان تیم ملی بود.پاسارلا گلزنترین مدافع جهان هم محسوب می شد. او در ۴۵۱ مسابقه باشگاهی ۱۳۴ گل به ثمر رساند.( البته این رکورد او توسط رونالد کومان شکسته شد ) او ۷۰ بازی ملی هم در کارنامه دارد و ۲۲ گل به ثمر رسانده است.پاسارلا در سال ۱۹۸۹ در ریورپلاته بازنشسته شد و پس از آن هدایت این تیم را برعهده گرفت و وارد عرصه مربیگری شد. او هدایت تیمهای مختلفی را بر عهده گرفت که مهمترین آن تیم ملی آرژانیتن در جان جهانی ۱۹۹۸ بود که البته به موفقیتی نرسید.

انتهای پیام

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *