مرگ ۱۳۷۰ پناهجو از ابتدای امسال در مدیترانه

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان بین المللی مهاجرت در گزارشی ضمن اشاره به کاهش مرگ و میر مهاجران خارجی در دریای مدیترانه طی ماه های اخیر افزود: کاهش تلفات مهاجران احتمالا به خاطر مدیریت بهتر مساله ورود مهاجران و ارتقای عملیات امداد و نجات بوده است.
سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت روز سه شنبه در سخنانی تاکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۳۷۰ مهاجر و پناهجو در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده اند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد کاهش داشته است.
وی افزود: در این مدت ۱۹۱۱۳۴ نفر با قایق خود را به ایتالیا، یونان، قبرس و اسپانیا رسانده اند.
با اجرای توافقنامه جنجالی بین اتحادیه اروپا و ترکیه تعداد مهاجران خارجی که قصد داشته اند خود را به مرزهای اروپا برسانند به شدت کاهش یافته است.
در ماه می ۱۳ مهاجر در آبهای مدیترانه جان باختند، این رقم در ماه می سال گذشته به ۹۵ نفر و در می ۲۰۱۴ میلادی به بیش از ۳۳۰ نفر رسیده بود.
بیش از ۳۳۷۰ نفر در کل سال ۲۰۱۵ میلادی جان باخته اند. سازمان بین المللی مهاجرت افزود: تنها در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۷۲۵ مهاجر که قصد رسیدن به اروپا را از لیبی داشته‌اند، نجات پیدا کرده اند. گارد ساحلی لیبی نیز ۸۵۰ مهاجر غیر قانونی را بازگردانده است.
توافق جدید اتحادیه اروپا و ترکیه برای بازگرداندن مهاجران خارجی به چالش بزرگی تبدیل شده است. بر اساس توافق ترکیه و اتحادیه اروپا، آنکارا همه مهاجران خارجی به اروپا را که از دریای اژه به طور غیر قانونی وارد یونان شده اند، باز خواهد گرداند. در مقابل، اروپا نیز هزاران مهاجر سوری را که مستقیم از ترکیه آمده اند، قبول خواهد کرد و مذاکرات بر سر سفر به اروپا بدون نیاز به ویزا و عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، پیشرفت خواهد داشت.
این بحران موجب ایجاد تنش در روابط بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است و پایبندی این کشورها به توافقنامه شینگن را به شدت زیر سئوال برده است.منبع: تسنیمانتهای پیام/

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *