قابل توجه خانم ها،چرا در دوران بارداری دوچار سردرد میشوید؟

قابل توجه خانم ها،چرا در دوران بارداری دوچار سردرد میشوید؟

مجله تازه های بارداری و تربیت کودک لسان : یک خانم باردار تغییرات هورمونی چشمگیری را تجربه می‌کند و به دلیل این تغییرات و نوسانات هورمونی،تغییرات خاص جسمی هم رخ می دهد. یکی از این موارد، سردردهای حاملگی است که این سردردها بسیار شبیه سردردهای تنشی است .
دکتر مریم سعادت متخصص زنان و زایمان در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که سردرد حاملگی غیرعادی نیست، گفت: این سردردها از سه ماهه اول حاملگی شروع می‌شود و این اتفاق به دلیل افزایش جریان خون و تغییرات زیاد هورمونی در بدن رخ می‌دهد.
پرهیز از مصرف کافئین نیز می‌تواند دلیل دیگری برای بروز این سردردها باشد. از سوی دیگر بدن مادر در حال خو گرفتن به تغییراتی است که رخ می‌دهد. با شروع سه ماهه دوم بارداری، تغییرات هورمونی و جریان خون کاهش می‌یابد و مادر می‌تواند کمی استراحت کند و آرامش داشته باشد.وی با اشاره به این که این سردردها در سه ماهه سوم بازمی‌گردد، یادآورشد: این امر به دلیل تحمل وزن اضافی بدن که موجب عدم تعادل در وضعیت بدنی می‌شود، کمبود خواب، قند خون پایین، فشار خون بالا، کم آبی بدن وسینوزیت است.
در بیشتر زنانی که دچار میگرن هستند، در دوران حاملگی این سردردها به طرز شگفت‌انگیزی کاهش می‌یابد؛ چراکه میگرن، یک ناهنجاری نورولوژیکی است و دلیل آن هم نوسانات هورمونی در دوران عادت ماهانه است.
در دوران بارداری هر دارویی را نمی‌توان مصرف کرد، لذا همیشه توصیه می‌شود شیوه‌های طبیعی را برای درمان سردرد بارداری انتخاب کنید؛ از جمله این که غذا را در وعده‌های زیاد و به میزان کم بخورید و گرسنه نمانید، به اندازه کافی استراحت کنید، در سه ماهه سوم حاملگی از کمپرس گرم و سرد روی سر و گردن و شانه‌هایتان استفاده کنید، از ماساژ بدن بهره ببرید، ورزش‌ها و تمرین‌هایی را که پزشکتان توصیه می‌کند، انجام دهید، هر وقت که ممکن است دوش آب گرم بگیرید، بیشتر بیرون بروید و در هوای پاک و تازه تنفس کنید، برای جلوگیری از کم آبی بدن، آب و آبمیوه تازه بنوشید.

 

گرداوری شده توسط گروه مجله تازه های بارداری و تربیت کودک لسان

منبع: خراسان

نقد و بررسی ها

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10

    امتیاز
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *