فرمانده منطقه یکم دریایی ارتش از ناوگروه هندی بازدید کرد

به گزارش حوزه  دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دریادار آزاد فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش به همراه هیئت همراه و استاندار هرمزگان بر روی عرشه ناوشکن هندی گانگا با کارکنان ناوگره اعزامی از کشور هند دیدار کردند.

در این مراسم سائوراب کومار سفیر کشور هندوستان در ایران به سخنرانی پرداخت و گفت: ما اهمیت زیادی برای ایران قائل هستیم و نخست وزیر هند در تاریخ ۲۲ و ۲۳ ماه جاری میلادی از ایران بازدید و مذاکراتی با بالاترین مقام های ایرانی داشت.

وی افزود: ما باید روابطمان را پیش ببریم و گسترده کنیم و بازدید کشتی های هندی یک روز بعد از سفر نخست وزیر هند اتفاقی نیست و انعکاس دهنده اهمیت روابط دفاعی و همکاری دریانوردی بین ایران و هند است و  امیدوارم این دو کشتی در زمان کوتاه استقرار در بندرعباس روابط دوستانه و دفاعی را به بالاترین سطوح برسانند.

وی خاطرنشان کرد: تعاملات ما در زمینه دریایی در چند سال گذشته افزایش یافته و مشتاق افزایش بیشتر آن هستیم.

 امیر دریادار آزاد فرمانده منطقه یکم نداجا دراین مراسم گفت: این روابط قطعاً بیانگر تعاملات بین دو کشور است و وقتی به تاریخ دو کشور و همچنین نیروی دریایی دو کشور نگاه می کنیم در میابیم که روابط بسیار محکمی داشته اند.

فرمانده منطقه یکم نداجا خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ما درگیر جنگ تحمیلی ناخواسته شدیم ولی علیرغم اینکه کشور ما درگیر جنگ بود، با کشور هند رابطه داشیم و ناوگروه های ما از کشور هند بازدید می‌کردند، شما می دانید کشوری که درگیر جنگ باشد تعاملات سیاسی آن دچار اختلال می شود، به خصوص بعد از وقوع یک انقلاب و این بر روی سیستم نظامی آن نیز تاثیر گذار خواهد بود اما با توجه به همه مشکلات، ناوگروه های ما برای گسترش روابط از بنادر این کشور بازدید می کردند و این از گذشته تا به امروز نیز ادامه دارد.

وی افزود: با گذشت زمان، اهمیت این منطقه روز به روز برای جهان مشخص تر می شود، در این حوزه و در کشور چین، تقریباً دو سوم جمعیت جهان زندگی می کنند و نه تنها اقتصاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند بلکه اقتصاد سایر کشورها ی جهان به این منطقه وابسته است.

فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش گفت: این زیر ساخت های تعیین کننده، نیازمند امنیت است ، این اقتصاد و این تجارت و بازرگانی حتما باید از ناحیه دریا انجام شود و ۷۰ درصد اقتصاد دنیا وابسته به این منطقه است، چه در بخش صادرات و چه در بخش واردات، پس این حق را داریم تا این منطقه را مثلث طلایی بنامیم و منافع آن را حق خودمان بدانیم و هر چه ما بیشتر در دریا حضور داشته باشیم و موثرتر باشیم و تعامل بیشتری داشته باشیم از اعمال سیاست های کشورهای فرامنطقه ای در این منطقه جلوگیری خواهیم کرد.

آزاد در پایان خاطرنشان کرد: یک ایران قوی و مستقل برای همه کشور های منطقه منفعت دارد و از طرفی یک هند پیشرفته نیز برای منطقه مفید خواهد بود.

در ادامه جاسم جادری استاندار هرمزگان ضمن خیر مقدم به مهمانان هندی به سخنرانی پرداخت و گفت: استان هرمزگان مهمترین و استراتژیک ترین استان ایران است و به دلیل وجود تنگه استراتژیک هرمز و ۵ کشور حاشیه خلیج همیشه فارس، نیروی دریایی راهبردی ارتش ایران در این ساحل زیبا مستقر است و همیشه این نیروی راهبردی منادی صلح در منطقه بوده است.

جادری افزود: حضور نیروی دریایی ارتش هند و نخست وزیر این کشور در ایران نشانه برادری و نزدیکی این دو کشور است و من امیدوارم که ان‌شاالله این تفاهمات و توافقات در صحنه دیپلماسی بین هند و ایران، مقدمه همکاری بین ایران و سایر کشور های منطقه نیز باشد و امیدوار هستم که ان شا الله بین استان هرمزگان و یکی از استان های هند روابط خواهرخواندگی برقرار کنیم.

در این مراسم از وابستگان نظامی کشورهای برزیل، روسیه، قزاقستان، چین نیز دعوت به عمل آمده بود.

انتهای پیام/

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *