دوران جدید برای همکاری‌های اقتصادی با هند

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن جلال پور در همایش تجاری ایران و هند که امروز – چهارم خرداد – برگزار شد، اظهار کرد: طی ماه های گذشته تقریبا هر ماه یک هیات اقتصادی به ایران آمده است و از ایران هم هیات هایی به هند سفر کرده‌اند اما هنوز آنچه شایسته بوده اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: در دوران تحریم ها هند از کشورهایی بود که روابط تجاری‌اش را با ایران حفظ کرد و همراه تجاری خوبی برای ایران بوده است. همچنین باید به این موضوع توجه داشت که هند چهارمین اقتصاد بزرگ جهانی است که رشد اقتصادی پنج تا هفت درصدی را دارد. از سوی دیگر نیز ایران از اقتصادهای بزرگ ۲۰ گانه دنیا و بزرگترین اقتصاد منطقه است و از این جهت این دو موضوع زمینه را برای همکاری های بیشتر میان دو کشور فراهم خواهد کرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران به ظرفیت های همکاری اقتصادی میان ایران و هند اشاره کرد و گفت: همکاری ها در بخش های انرژی، ترانزیت و همین طور ارتباط فعالان اقتصادی دو کشور از جمله موضوعات مهمی است که در روابط اقتصادی دو کشور به عنوان مباحثی مهم مطرح بوده است.

جلال‌پور درباره مزیت‌های بخش انرژی ایران برای هند ادامه داد: از گذشته تاکنون ایران فقط فروشنده نفت و گاز به هند نبوده بلکه ایران به عنوان تامین‌کننده امنیت انرژی هند مطرح بوده است. ایران به لحاظ انرژی ظرفیت و موقعیت مناسبی برای پاسخگویی به نیازهای هند دارد.

وی اضافه کرد: ایران بهترین و سریع‌ترین مسیر برای ارتباط هند با کشورهای CIS است و بندر چابهار موقعیت بسیار مطلوبی برای هند در راستای ورود به این کشور‌هاست. در مجموع حجم مبادلات تجاری هند با کشورهای CIS معادل ۱۲ میلیارد دلار است و بندر چابهار امنیت ترانزیت را برای هند در بر خواهد داشت.

رییس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: بر این باوریم که دوران جدید برای همکاری‌های اقتصادی، دوران کار مشارکتی است و با توجه به ظرفیت‌های بازار هند امکان تولید و ایجاد برند مشترک بین دو کشور وجود دارد و می‌تواند در دراز‌مدت مفید و سودآور باشد. از طرف دیگر هم می‌تواند فعالان اقتصادی دو کشور را بهم وصل کند.

جلال‌پور ادامه داد: هند در بخش‌هایی مانند فولاد، کشاورزی، مواد غذایی، مخابرات و IT از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است و امکان کار مشارکتی در این زمینه‌ها با ایران وجود دارد. ایران کشوری است که در تولید علم رتبه بالایی دارد، اما تبدیل علم به عمل به تجربه بالایی نیاز دارد که هند در این بخش می‌تواند به ایران کمک کند.

انتهای پیام/

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *