جرایم دیرکرد تخلفات رانندگی تا پایان سال ۹۴ بخشیده می شود

سردار مهری خبر داد: به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سردار تقی مهری رئیس پلیس راهور ناجا در نشست خبری که امروز (چهارشنبه) برگزار شد،اظهار داشت: ۲ ماهه اول سال جاری در مقایسه با سال گذشته در مجموع شماره گذاری موتور و خودرو صفر ۲۳/۵ درصد افزایش داشته است که سهم موتور به تنهایی ۴۳ درصد و خودرو ۱۱ درصد افزایش یافته است.
وی در خصوص صدور گواهینامه گفت: در ۲ ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد کاهش جدیدالصدور گواهینامه را داشته ایم که این نشان از کاهش مراجعه متقاضیان برای دریافت گواهینامه است.
سردار مهری بیان کرد: از برنامه های مهمی که در دستور پلیس قرار گرفته، پیش بینی تمهیدات برای مراسم بزرگداشت رحلت امام خمینی(ره) است که با ستاد مرکزی برگزاری مراسم سالگرد امام خمینی(ره) هماهنگی های لازم انجام شده است.
رئیس پلیس راهور ناجا افزود: نقشه های مسیر تهیه و در اختیار کاروانها قرار داده شده است، همچنین بر اساس هماهنگی های صورت گرفته از مبدا از ادامه مسیر خودروی زائران امام خمینی (ره) که فاقد معاینه فنی است ممانعت به عمل می آید.
وی بیان کرد: با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان حضور عوامل در جاده ها و شهرها به خصوص زمان نزدیکی وقت افطار که ترافیک شدت می گیرد،پیش بینی شده است و در اطراف مساجد و هیئت های مذهبی که مراسم های شب های احیا و … برگزار می شود، عوامل پلیس به جهت روان سازی ترافیک حضور دارند.
سردار مهری اذعان کرد: از دیگر برنامه های پلیس آمادگی برای طرح ترافیکی تابستانه است که جزئیات آن در جلسات بعدی اعلام می شود.
**امکان مشاهده نمرات منفی از طریق سایت راهور
وی با بیان اینکه امکان مشاهده نمرات منفی از طریق سایت راهور وجود دارد،مطرح کرد: از مالکان وسائل نقلیه درخواست می کنیم که نسبت به پیگیری و پرداخت جرائم خود از طریق سامانه ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ و سایت rahvar120.ir اقدام کنند؛ضمن آنکه شرایطی فراهم شده است تا افرادی که توان پرداخت تمامی خلافی را ندارند با مراجعه به سایت راهور به صورت انتخابی خلافی را پرداخت کنند.
رئیس پلیس راهور ناجا افزود: پس از ابلاغ مصوبه اخیر به پلیس از چند روز دیگر جرایم دیرکرد تا پایان سال ۹۴ بخشیده می شود و مالکان خودرو باید تنها خلافی تخلفات را پرداخت کنند.
سردار مهری بیان کرد: از زمانی که جرایم تخلفات افزایش یافت، سرعت غیرمجاز ۲۰ درصد از تخلفات ثبت شده را به خود اختصاص داده است.
رئیس پلیس راهور ناجا اظهار داشت: در سال ۹۵ طرح مدیریت سوانح ترافیکی در دستور کار قرار گرفت و این در حالی است که برابر آمار ۶ تا ۷ درصد آسیب دیدگان در تصادفات در بین راه تا مراکز درمانی و بیمارستان‌ها جان خود را از دست می‌دهند، اما در کشورهای دیگر این عدد کمتر است. 
 
سردار مهری‌، در خصوص شماره‌گذاری پراید به عنوان یک خودروی خطرساز گفت: برابر آمار دریافتی ۲۳ درصد از تصادفات منجر به فوت به پراید اختصاص دارد، از همین رو تعاملاتی بین پلیس و خودروسازان به صورت مستمر وجود دارد و تمامی شرکت‌های خودروساز ملزم به تولید خودروهای با کیفیت هستند و برای شماره‌گذاری باید ترمز ABC و دو عدد کیسه  هوا داشته باشند. 
 
وی ادامه داد: در صورتی که سازمان ملی استاندارد، سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان محیط زیست گواهی سلامت خودروی تولیدی را تأیید نکنند، پلیس به هیچ وجه نسبت به شماره‌گذاری اقدام نمی‌کند چرا که اقدامات پلیس منطبق بر قوانین است. 
 رئیس پلیس محور ناجا به سامانه  سیمفای اشاره و بیان کرد:با توجه به این سامانه وسایل نقلیه فاقد معاینه فنی معتبر توسط دوربین‌ها در سطح جاده‌ها و شهرها ،جریمه می شوند، همچنین برابر آمار در سال ۹۴، ۹ درصد از خودروهایی که توسط پلیس کنترل و مدارک آنها مورد بررسی قرار گرفته ،فاقد معاینه فنی معتبر بودند که این عدد در دو ماهه سال ۹۵ هشت درصد بوده است. 
** پلیس مخالف معافیت ۵ ساله خودروهای صفر از معاینه فنی است 
سردار مهری، با بیان اینکه پلیس با معافیت ۵ ساله خودروهای صفر  از معاینه فنی مخالف است، بیان کرد: در حال حاضر خودروهای تولید شده  تا ۵ سال نیاز به اخذ معاینه فنی ندارند، اما از مجلس جدید که تازه روی کار آمده درخواست داریم نسبت به اصلاح قانون معافیت خودروهای صفر از معاینه فنی از ۵ به ۲ سال اقدام کند. 
 وی گفت: در سال ۹۵ برنامه ریزی ویژه‌ای برای ساماندهی وضعیت موتورسواران داریم تا تخلفات این وسیله نقلیه کمتر شود و برخی از راکبان موتورسیکلت‌‌ها که اقدام به مخدوش کردن پلاک می‌کنند، به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.
به گفته رئیس پلیس محور ناجا طی مکاتبه ای که با وزارت کشور صورت گرفته است از مهر ماه تولید موتور سیکلت های کاربراتوری ممنوع می شود. 
انتهای پیام/ 

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *