بررسی قاچاق کالا از مبادی رسمی

در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد؛ به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان زبیدی مدیر کل مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته، زارعی نماینده ستاد مبارزه با  قاچاق کالا و ارز و محسن یوسفی کارشناس امور اقتصادی و تجاری امشب ۵ خردادماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی موضوع قاچاق کالا از مبادی رسمی پرداختند.
زبیدی مدیر کل مرکز مبارزه جرایم سازمانه یافته در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر این که چرا بخشی از قاچاق صورت گرفته در کشور از مبادی رسمی وارد می شود گفت: این مطلب که بخشی از کالاهای قاچاق از مبادی رسمی وارد مملکت می شوند کارشناسی شده نیست.
وی با اشاره به این که گمرک یکی از دستگاه های کاشف کالاهای قاچاق است عنوان کرد: گمرک کشفیات خوبی از کالاهای قاچاق داشته است.
زبیدی با اشاره به فرایند امور گمرکی افزود: گمرک فقط ذی مدخل نیست بلکه ۲۲ دستگاه  در رابطه با کشف قاچاق کالا ذی مدخل است.
یوسفی کارشناس امور اقتصادی و تجاری طی گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به این که اکثر کسانی که در امور تجاری صاحب نظر هستند به خوبی می دانند که قاچاق کالا از چه مبادی صورت می گیرد.**** روش های مختلفی برای دور زدن گمرک وجود دارد
وی با اشاره به این که حجم انبوهی از قاچاق از مبادی رسمی و گمرکی صورت می گیرد افزود: قاچاقچیان از روشهای مختلفی برای قاچاق استفاده می کنند لذا روش های مختلفی برای دور زدن گمرک وجود دارد.
وی با اشاره به روش های مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: برای جلوگیری از قاچاق باید فرآیندهای قبل و بعد از گمرک را به یکدیگر گره زد.
زارعی در ادامه این گفتگوی زنده با اشاره به فرآیندهای قاچاق کالا و ارز گفت: قاچاق از مبادی رسمی و غیررسمی صورت می گیرد لذا باید اذعان داشت که مبادی رسمی فقط گمرک نیست بلکه شامل پایانه های مرزی، بازارچه های مرزی، فرودگاه ها، بنادر و اسلکه های تجاری ، مناطق آزاد و مناطق ویژه می شود.
** مبادی رسمی فقط گمرک نیستنماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به این که تمام تمرکز دنیا بر روی مدیریت ریسک است ادامه داد: رویکرد گمرک در رابطه با مبارزه با قاچاق کالا قابل تقدیر است به گونه ای که در گمرک شاهد استقرار سامانه گمرکی و پنجره واحد تجاری هستیم.
وی با اشاره به این که ۴۱ میلیارد دلار واردات رسمی در کشور صورت گرفته است ادامه داد: این امر از طریق سامانه های مستقر شده در گمرک مورد نظارت قرار گرفته است.
خبر در حال تکمیل….

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *