از قاضی‌القضاتی تا رهبری؛ «ملا هیبت‌الله» رهبر جدید طالبان کیست؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ «ملا هیبت الله آخوندزاده» که به عنوان «شیخ الحدیث» نیز شهرت دارد پس از کشته شدن ملااختر منصور به عنوان رهبر طالبان افغانستان انتخاب شد.
 
وی یکی از علمای قابل احترام برای گروه طالبان افغانستان است.
 
گفته می‌شود ملاهیبت الله آخوندزاده قاضی‌القضات افغانستان در زمان حکومت ۵ ساله طالبان در این کشور بوده است که ملاعمر رهبر سابق این گروه نیز به وی اعتماد داشته است.
 
ملاعمر رهبر سابق طالبان بر اساس فتواهای او نیز دستورهایی را صادر کرده بود.
 
پس از انتشار خبر مرگ ملا عمر و زعامت ملا اختر منصور بر گروه طالبان، ملا هیبت‌الله که تا آن زمان نام زیادی از وی برده نشده بود به عنوان معاون وی برگزیده شد.
 
منابع نزدیک به طالبان می‌گویند اقدامات طالبان علیه گروه داعش و اقدام نظامی علیه افراد ملا رسول نیز به دستور و فتوا ملا هیبت‌الله صورت پذیرفته است.
 
براساس برخی منابع، ملاهیبت الله آخوندزاده از منطقه «اسپروان» شهرستان «پنجوایی» در ولایت قندهار در جنوب افغانستان است.
 
هنوز مشخص نیست که وی نفوذ نظامی نیز در طالبان دارد و آیا در دهه ۸۰ میلادی از فرماندهان مجاهدین علیه شوروی سابق بوده است یا خیر.
 
این در حالی است که برخی از مقامات مهم طالبان مانند ملاعمر رهبر سابق این گروه از فرماندهان جهادی علیه ارتش سرخ شوروی بودند.
 
گفته می‌شود که رهبر جدید طالبان افغانستان صاحب امتیاز یک مدرسه بسیار بزرگ در ایالت بلوچستان پاکستان است.
 
باراک اوباما سوم خرداد هفته جاری پس از دیدار از ویتنام اعلام کرد که ملااختر منصور رهبر طالبان افغان در حمله هواپیمای بدون سرنشین نظامیان آمریکایی کشته شده است.
 
منبع: تسنیم
 
انتهای پیام/

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *