آمار اقتصادی با رعایت استاندارد‌های بین‌المللی تولید می شود

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان علیرضا مقتدایی در مراسم اختتامیه سی ‌و هشتمین هم‌اندیشی آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با بیان فعالیت‌های انجام‌شده در هم‌اندیشی امسال، گفت:  دوایر ستادی، مطابق معمول، نکات تازه دستورالعمل‌ها و مطالب مربوط به تغییرات سال پایه را با همکاران آمارگیر در میان گذاشتند اما کاری که از امسال آغاز شد، استفاده از رأی و نظر پیشکسوتان بود. چنان‌که در جلساتِ جداگانه‌ای با ۳۶ پیشکسوتِ حوزۀ گردآوری اطلاعات توانستیم دیدگاه‌های ایشان را بشنویم و در واقع برای نخستین بار واقعاً عنوانِ هم‌اندیشی را به درستی معنا کردیم.
 وی افزود: حوزه آماری بانک مرکزی در نظر دارد که این روند را در بخش ستادی نیز ادامه دهد و در جلساتی به طرح مسائل معاونان بخش آمارگیری با مدیران دوایر ستادی بپردازد. از این طریق کوشش شده است تا درهای مدیریت دانش به حوزۀ آمارهای اقتصادی بانک مرکزی گشوده شود.مقتدایی با اظهار امیدواری نسبت به تداومِ این هم‌اندیشی‌ها، بیان کرد: آمار حقّ مردم است و ما هزینه می‌کنیم تا مردم از حقشان استفاده کنند. استفاده از این حق، بدونِ آگاهیِ کافی ممکن نیست، لذا باید هم برای شناساندن فعالیت‌های انجام شده و هم ارتقای سواد آماریِ افراد جامعه فعالیت کنیم و در این راه از همکاری با بخشِ دانشگاهی غافل نباشیم.
مدیرکل آمار اقتصادی دعوت از دو استاد برجسته آمار کشور و ایراد سخنرانی در جمع کارشناسان حوزه آماری بانک مرکزی را نمونه‌ای از برقراری تعامل با بخش دانشگاهی برشمرد و اعلام کرد: بانک مرکزی درصدد است تعاملاتی از این دست را افزایش دهد.
آمارهای اقتصادی مبنای تصمیم گیری‌های کلان
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی در ادامۀ مراسم، بهمن مسگرها، معاون اداری‌ ـ‌ مالی بانک، با اشاره به اینکه علی‌رغم همه مشکلات و برخی از قوانین محدودکنندۀ موجود، همچنان این آمارهای اقتصادی بانک مرکزی هستند که در تصمیم‌گیری‌های کلان مورد استناد واقع می‌شوند، افزود: کشورمان در جنگ اقتصادیِ نامتقارنی درگیر است و اقتصاد ما باید بتواند با فشارهای اقتصادی بین‌المللی مقابله کند و بانک مرکزی باید در این میان، با هدایت سیستمِ بانکی کشور، اقتصاد را در مسیر خودکفایی قرار دهد.
 معاون اداری‌ـ مالی بانک، موضوع اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظّم رهبری مطرح شده است را سنگ بنای استقلال کشور دانست و تصریح کرد: پس از برجام گشایش‌هایی در اقتصاد کشور ایجاد شد و با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شاهد موفقیت‌های روزافزون خواهیم بود.

انتهای پیام/

منبع : مجله اینترنتی و پورتال خبری لسان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *