چگونه عصبانیت کودکمان را کنترل کنیم؟/روش های موثر کنترل خشم

چگونه عصبانیت کودکمان را کنترل کنیم؟/روش های موثر کنترل خشم

مجله تازه های زناشویی و همسرداری لسانکنترل عصبانیت برای پدرومادرها و بزرگترها هم کار سختی است و در طول زندگی می توانیم روش هایی را برای کنترل عصبانیت مان در مواقع مختلف به کار بگیریم . اگر نتوانیم خشم و عصبانیت را کنترل کنیم تحمل زندگی اجتماعی برایمان سخت خواهد شد و نتیجه ای جز افسردگی و گوشه گیری نخواهد داشت .
اما کودکان و نوجوانان به بلوغ فکری نرسیده اند که بتوانند خشم و عصبانیت شان را مدیریت کنند . شاید فکر کنید کودکان با مشکلات زندگی دست به گریبان نیستند و دلیلی برای عصبانی شدن شان وجود ندارد در حالی که این طور نیست و کودکان هم به خصوص در سن نوجوانی دچار ناراحتی و مشکل خواهند شد .
مثلا خواهر و برادری که با هم سازش ندارند ، بی معرفی دوستان شان ، مشکل و عصبی شدن از دست معلم ، فشار تکالیف و مسائل ریاضی غیرقابل حل و … می تواند نوجوان و کودکان را عصبی کند .
برای این که بتوانید در مقابل فرزند عصبی و خشمگین تان بهترین رفتار را داشته باشید راهکارهایی را به شما پیشنهاد می کنیم تا آنها را به کار ببندید .
به کودک تان کمک کنید تصویر مثبتی از خودش داشته باشد
دختری با دوستش والیبال بازی می کرد و هر بار برنده نمی شد و از این بابت عصبانی و ناراحت بود . مادرش به او گفت چرا هر بار بعد از بازی کردن عصبی می شوی ؟
مادر بعد از چند بار پرسش و پاسخ فهمید که کودکش هر بار می بازد و به این دلیل عصبی می شود . او می گفت من بچه ناتوانی هستم و نمی توانم در بازی برنده شوم و تا به حال یک بار هم از دوستم نبرده ام . مادر به او گفت این که دوستت از تو می برد به دلیل ناتوان بودن تو نیست . تو تلاشت را می کنی اما دوستت از تو بزرگ تر است و قد بلندتری دارد پس باید او برنده شود .
مطمئن باش اگر با شخصی با قد کوتاه تر بازی کنی حتما برنده می شوی .
در واقع تصویر ذهنی بد و عدم اعتماد به نفس در کودکان می تواند باعث خشم و عصبانیت آنهاا شود . پس باید به کودک تان کمک کنید که تصویر مثبتی از خود داشته باشد و او را توجیه کنید که شکست نیز جزئی از زندگی است و هرگز مانع رسیدن به موفقیت نخواهد شد .
مراقب سو تفاهمات باشید تا موجب خشم کودک تان نشود
در دنیای کودکی و نوجوانی ممکن است سو برداشت ها و سوتفاهمات زیادی ایجاد شود . اگر برای کودک کوچکتر تان میوه پوست کنید یا اسباب بازی بخرید صدای کودک بزرگ تر تان در می آید که چرا به او بی علاقه و بی توجه هستید . این مورد بیشتر در مواقعی ایجاد می شود که نوزاد تازه ای به دنیا می آورید . وقتی نوزادتان بغل می کنید کودک دیگرتان تصور می کند که دیگر او را دوست ندارید .
یا ممکن است به کودک تان دستوری دهید و وقتی او انجام نداد به سراغش بروید و برای تنبیه به او بگویید چرا این قدر بی اخلاق و بی ادب شده ای ؟ چرا وقتی از تو خواستم کاری انجام دهی از جایت بلند شدی و در را پشت سرت کوبیدی؟
کودک در این موقع جواب می دهد :آن موقع که شما به من دستور دادی در حال تماشای برنامه مورد علاقه ام بودم چرا من را اینقدر اذیت می کنی ؟ هیچ وقت این بلاها را به سر خواهرم نمی آوری و فقط با من لج هستی !
این از همان مواردی است که باعث ایجاد سوتفاهم در کودکان می شود و بدون این که متوجه شوید آتش خشم را در کودک تان شعله ور کرده اید و باعث شده اید خاطره ی تلخی در ذهن او ایجاد شود .
مادر در این لحظه باید به کودکش بفهماند که نمی دانسته که آن برنامه برای او اهمیت دارد و اگر در آینده این اتفاق افتاد کودک باید با لحنی مودبانه بگوید من در حال تماشای تلویزیون هستم و بعد از آن کار را انجام خواهم داد .
باید مواظب این قبیل سو تفاهمات باشید و به کودک تان نیز یاد دهید در این مواقع به جای نشان دادن واکنش تند و بی ادبانه با لحنی درست حرفش را بزند تا هم والدین و هم کودک راضی باشند .
عواملی که باعث عصبانیت کودک می شود را از او دور کنید
بعضی عوامل وجود دارد که عصبانیت را در او تحریک می کند ، باید این عوامل را به حداقل برسانید . مثلا بازی فوتبال ، سریال یا کارتونی خاص یا دوست زورگو که باعث عصبانیت او می شود را از کودک تان دور کنید .
اگر فکر می کنید حق با اوست به کمکش بروید . او در آینده با این مشکلات و عوامل روبه رو می شود اما باید بدانید وضعیت روحی او در سن بزرگسالی با سن کودکی متفاوت می باشد .
به او آموزش دهید که در موارد غیرضروری عوامل عصبانیت را از خود دور کند .
زمان عصبانیت کودک تان را مدیریت کنید
وقتی کودک تان عصبانی است باید دنبال راه حلی باشید که او را آرام کند . تماشای برنامه ی شاد تلویزیون ، گوش دادن به موزیک ، تماس با دوستان ، به پارک رفتن و .. نمونه هایی است که می تواند کودک شما را به آرامش برساند .
بهترین روش این است که در این زمینه نظر کودک تان را بپرسید . او خیلی خوب می داند که چه چیزی می تواند او را در این مواقع به آرامش برساند .

 

گرداوری شده توسط گروه مجله تازه های زناشویی و همسرداری لسان

بیست ستون

نقد و بررسی ها

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10

    امتیاز
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *