سخنگوی وزارت امور خارجه،به سوالات خبرنگاران پاسخ داد!

سخنگوی وزارت امور خارجه،به سوالات خبرنگاران پاسخ داد!

به گزارش اخبار لساندقایقی پیش؛ نشست خبری بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه آغاز شد.

مشروح این نشست را در ادامه می‌خوانید؛

 

*** امیدواریم امسال، سال آرامی برای منطقه باشد

قاسمی در ابتدای این نشست، سال نو مسیحی را به جامعه مسیحی ایران تبریک گفت و آرزو کرد سال جدید مملو از مهربانی صلح و ثبات به‌خصوص در منطقه بی‌ثبات و ناآرام غرب آسیا باشد.

 

*** وضعیت حلب، مناسب است

وی درباره برنامه ایران برای تنش‌زدایی در منطقه اظهار داشت: با تلاشی که شاهد بودیم، بحث حلب به مراحل خوبی رسید و تا حد زیادی پاکسازی شد.

قاسمی تصریح کرد: امیدواریم وضعیت در حلب تثبیت شود و شاهد آرامش در حلب و سوریه باشیم و مردم این منطقه از آسایش و امنیت برخوردار باشند.

 

*** امید به آزادی موصل به دنبال آزادسازی حلب

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آزادسازی موصل به جلو حرکت کرده است و امیدواریم موصل هم به زودی از وجود تروریست‌ها خلاصی یافته و به ثبات و آرامش برسد و عراق شاهد روزهای نوین و بهتری باشد.

 

*** اختلاف سلائق سیاسی طبیعی است/ برخی درصدد سیاه‌نمایی و تخریب هستند

قاسمی با اشاره به تلاش رسانه‌ای برای تضعیف وزیر امور خارجه کشورمان و تخریب دستاوردهای وزارت خارجه به ویژه در برجام گفت: ایران کشوری دموکراتیک است که گروه‌های زیادی در آن تلاش‌های سیاسی دارند. انتقاد به هر اقدامی می تواند وارد باشد. باید انتقاد را از کار برخی افراد که می‌خواهند دستاوردها را مخدوش کنند، جدا کرد. مباحث سیاسی طبیعی به نظر می‌رسد و نمی‌توان به آن خرده گرفت چراکه انتقاد وجود دارد اما برخی سعی در سیاه‌نمایی دارند. در مباحث اخیر مواضع را اعلام کردیم و مواضع به خوبی روشن و آشکار است.

 

*** مواضعمان در مورد اظهارات منتسب به ظریف را اعلام کردیم و توضیح بیشتری لازم نمی‌دانیم

وی با تأکید بر اینکه در مباحثی که در این باره مطرح شد، مواضع خود را به روشنی در سوم و پنجم دی ماه مطرح کردیم، افزود: روابط عمومی وزارت خارجه هم هفتم دی ماه واکنش نشان داد و من بیشتر از این نیازی به توضیح در این زمینه نمی‌بینم.

 

**اجازه نخواهیم داد سوریه به جایی برای حوزه نفوذ کشورها و از جمله ایران تبدیل شود

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به فضاسازی رسانه‌ای در مورد تقسیم سوریه به منطقه نفوذ روسیه، ایران و ترکیه، آن را حرفی مزخرف، بی‌ربط و نادرست خواند و افزود: مواضع ایران روشن است. از تمامیت ارضی سوریه حمایت کردیم و اجازه نخواهیم داد سوریه به جایی برای حوزه نفوذ کشورها و از جمله ایران تبدیل شود.

 

*** توضیح در مورد نتایج و آثار اجلاس سه‌جانبه اخیر در مسکو

قاسمی در خصوص نقش ایران در آتش‌بس سوریه نیز اظهار داشت: نشست سه‌جانبه‌ای که در مسکو اتفاق افتاد، ثمرات مهمی داشت؛ یکی از این ثمرات، حضور و هماهنگی سه کشور مهمی بود که در سوریه نقش اساسی داشتند و تلاش خود را تجمیع کردند برای اینکه بتوانند یک آتش‌بس جدی در سوریه به وجود بیاورند و به راه حل سیاسی و رسیدن به تفاهمات سیاسی در سوریه کمک کنند.

 

*** راه حل بحران سوریه، سیاسی است

وی با اشاره به این نکته که ایران از گذشته راه‌حل سیاسی را تنها راه‌حل بحران سوریه می‌دانست و هنوز هم بر همین عقیده است، تصریح کرد: راه نهایی سوریه، یک راه‌حل سیاسی است و ما در این جهت کار کردیم و امیدواریم با تلاش سه کشور بتوانیم این نقش را به اندازه‌ای که لازم است در صلح و ثبات سوریه ایفا کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این تلاش ادامه خواهد داشت ولی در مورد اینکه در آینده چه رخ خواهد داد، با توجه به اینکه تاریخ اجلاس آستانه هنوز مشخص نیست و جزئیات هم خیلی مشخص و روشن نشده، در خصوص آن نمی‌توانم صحبت کنم. امیدواریم که شرایط لازم برای به ثمر رسیدن این نشست بین گروه‌های معارض و دولت سوریه پیش بیاید و بتواند ثمراتی را برای منطقه و مردم سوریه داشته باشد.

 

*** توضیح در مورد اثر ورود عمان به ائتلاف عربستان بر روابط تهران مسقط

قاسمی اضافه کرد: در صورتیکه عمان به ائتلاف عربستان پیوسته باشد، هیچ تأثیری در مناسبات این کشور با ایران نخواهد داشت.

 

*** سفر ولید المعلم به ایران، به جا بود

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین سفر ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه به ایران را به لحاظ زمانی به جا خواند.

 

*** عربستان، ایران را از دعوت به مناسک حج امسال مستثنی کرد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی، با بیان اینکه ما هیچ دعوتنامه‌ای از عربستان برای حج امسال دریافت نکرده‌ایم، عنوان کرد: برای امسال برنامه‌ای برای اعزام حجاج نخواهیم داشت و این دعوتنامه وجود خارجی ندارد.

قاسمی افزود: عربستان برای ۸۰ کشور دعوت نامه فرستاده و ایران از این قضیه مستثنی است.

 

*** ما ناقض برجام نیستیم اما در مقابل نقض برجام خواهیم ایستاد

وى در مورد اقدامات ايران در قبال برجام گفت: ما نقض‌كننده برجام نيستيم و به تعهدات خود پايينديم و در بخش‌هاى زيادى، تعهدات طرف مقابل انجام شده ولى در مسئله بانك‌ها مشكلاتى داريم و در بخش‌هاى زيادى موفقيت‌هاى مهمى داشته‌ايم. باز شدن همه گره‌ها با توجه به سازوكار تحريم‌ها اكنون كمى مشكل است اما هر جا احساس كنيم كه نقضى وجود داشته باشد، اقدامات خود ازجمله در فردو و … را انجام می‌دهيم.

 

*** مناقشه گازی بین ایران و ترکمنستان سیاسی نیست

قاسمی همچنین در رابطه با ممانعت ترکمنستان از انتقال گاز به ایران تصریح کرد: این یک بحث فنی میان دو شرکت گاز ایران و ترکمنستان است. در عین حال ما امیدواریم با درایت کشور همسایه، این مسأله به شکل مرضی‌الطرفین به تفاهم لازم برسیم و این همکاری‌ها میان دو کشور ادامه داشته باشد. مذاکرات همانطور که در بیانیه شرکت گاز آمده است، میان دو کشور ادامه دارد و ما هم امیدواریم این مذاکرات در فضای بهتر دنبال شود تا این مسأله حل شود.

 

*** ترکمنستان باید قرارداد گازی با ایران را اجرا کنند

وی افزود: با توجه به تمامی حقوقی که ایران در چارچوب قرارداد فوق با ترکمنستان دارد، این حقوق باید از سوی طرف ترکمن مورد پذیرش قرار گیرد و مجدداً اجرای این قرارداد ادامه یابد.

قاسمی همچنین تأکید کرد: مناقشه گازی ایجادشده بین ایران و ترکمنستان را سیاسی نمی‌بینیم.

 

*** توضیح در مورد برخورد فیزیکی با دو تبعه ایرانی در استرالیا در شب کریسمس

قاسمى در مورد وضعيت پناهجويان ايرانى در استراليا نیز گفت: ارتباطات ما با استراليا در مورد پناهجويان ايرانى برقرار است و ما براى بازگشت پناهجويان به ايران مشكلى نداريم اما اجازه نخواهيم داد به اجبار آن‌ها را بازگردند. با دو نفر از پناهجويان در شب كريسمس برخورد فيزيكى صورت گرفته است كه ما اين مسئله را پيگيرى مي‌كنيم.

وى در مورد دلالى ويزا در سفارتخانه‌ها گفت: ما در اين مورد جدی هستيم و سعى مي‌كنيم كه هشدار لازم را به هموطنان بدهيم كه گرفتار مافياها نشوند اما برای رفع اين مشكل رايزنى‌هاىی با برخی سفارتخانه‌ها صورت گرفته و اميدواريم بتوانيم اين مسئله را حل كنيم و اقدامات مقتضى را انجام خواهيم داد.

 

*** توضیح پیرامون آخرین وضعیت نرگس کلبادی

قاسمی در مورد وضعیت نرگس كلباسى گفت: خوشحالم كه نسبت به شهروندانمان حساسيت وجود دارد اما بايد گفت اتفاق جديدى وجود ندارد و گام‌هاى زيادى برداشته شد و با توجه به اينكه اقامت این فرد رو به پايان بود، اقامتش ٦ ماه تمديد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما به قوانين هند احترام مي‌گذاريم ولى ما به عنوان وظيفه وزارت خارجه اقدامات خود را انجام مي‌دهيم.

 

*** موضوع دستگیری تبعه عربستانی در خراسان رضوی جدی نبود

سخنگوى وزارت خارجه در مورد بازداشت یک تبعه عربستانى در خراسان رضوی گفت: اين مسئله، موضوع جديدى نيست و هيچ واكنشی از سوى دولت سعودى نبوده است و اين تبعه، مرتكب خلافى شده و بيش از میزان مجاز، دلار همراهش بوده و اصلاً بحث مهمی نيست.

وى در مورد اجلاس مسكو و آستانه گفت: يكى از ثمرات اجلاس مسكو اين بود كه نشان داد طرفين می‌توانند در كنار هم مشكلات را حل كنند و اين يك ويژگى مهم است. در مورد اجلاس آستانه اظهارنظر نمي‌كنم زیرا موضوعات هنوز در حال بررسی هستند.

 

*** اجلاس اخیر مسکو، سوری – سوری بود

قاسمى در مورد عقب‌نشينى ايران از مواضع خود در سوريه گفت: ما هيچ عقب‌نشينى در بحث سوريه نكرده‌ايم و تبادلاتى ميان تركيه و ايران و روسيه در مورد سوریه صورت گرفته است. اجلاس آستانه، اجلاسى سورى – سورى است و طرفين بايد در مورد تحولات سوریه به گفت‌وگو بنشینند.

 

*** تعیین سفیر جدید ایران در سوییس؛ به زودی

قاسمى در مورد تعیین سفیر جدید ایران در سوئيس نیز گفت: اين اقدام در حال انجام است و به زودى نتیجه اعلام می‌شود.

 

*** آمریکایی‌ها در پرداخت پول به ایران خسّت به خرج دادند

وى در مورد ادعاى يك مقام آمريكايی مبنى بر دريافت شمش و دلار از آمريكا گفت: بنده تأييد می‌كنم و پس از اجلاس ژنو، يك مبلغى به ايران داده شد و در اختيار بانك مركزى قرار گرفته است. البته در ميزان آن خست به خرج داده شده است اما اصل خبر مورد تأييد است اما ميزان آن را اعلام نمی‌كنم.

 

*** آنکارا در اجلاس مسکو قبول کرد مواضعش در مورد سوریه را اصلاح کند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد روابط تهران آنکارا در آستانه نشست آتی سوریه گفت: ترکیه همسایه خوب ماست و رایزنی‌های ما آشکارا و نهان وجود داشته است. ما در مسکو همکاری خوبی داشتیم و آنکارا پذیرفت که مواضع قبلی خود در مورد سوریه را تصحیح کند و رایزنی‌ها در این باره ادامه پیدا می‌کند و امیدوارم در سال جدید بتوانیم بر میزان همکاری بیافزاییم و از اختلاف سلیقه‌ها دورتر شویم اما پیش‌گویی نمی‌توانم داشته باشم که سطح ارتباطات چه تغییری خواهد کرد؟

 

*** از هر حرکتی ضد رژیم صهیونیستی استقبال می‌کنیم

قاسمی در پاسخ به سوالی در مورد قطعنامه ضدّ صهیونیستی اخیر شورای امنیت سازمان ملل نیز گفت: ما از این اقدام استقبال کردیم. ما اصولاً از هر گامی که بتواند رژیم صهیونیستی را تحت فشار قرار دهد تا از ظلمی که به آن ادامه می‌دهد دست بردارد، استقبال میکنیم. این یک گام مثبت است و امیدواریم به گام‌های دیگری منجر و منتهی به احقاق بخشی از حقوق ملت فلسطین شود.

 

*** نظارت بر رفتار ایرانیان خارج از کشور برای وزارت خارجه تعریف نشده است

قاسمی در مورد نظارت وزارت خارجه بر فعالیت هنرمندان در خارج از کشور گفت: در شرح وظایف وزارت امور خارجه، نظارت بر رفتار آن‌ها مطرح نشده است. ما معمولاً سعی کردیم تسهیل‌کننده امور باشیم و از طریق سفارتخانه، در اعتلای فرهنگ ایرانی – اسلامی گام برمی‌داریم و ما آنچنان نظارتی در شرح وظایف خودمان نداریم و حتی در مورد رفتار ایرانیان خارج از کشور هم نداریم.

 

 

گرداوری شده توسط گروه اخبار لسان

yjc

نقد و بررسی ها

  • 9
  • 10
  • 10
  • 10
  • 9
  • 9.6

    امتیاز
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *